Aici e necesar sa intelegem – si noi insistam pe acest lucru in seminariile noastre – ce este pacatul. Foarte multi ortodocsi, aici, au o gandire gresita, sub influenta gandirii apusene, si considera ca pacatul este o greseala prin care noi Il ofensam, Il suparam pe Dumnezeu, si ca noi suntem vinovati si pentru pacatele mostenite. E o mare greseala.

In viziunea Bisericii noastre, in credinta ortodoxa, pacatul este rana, pacatul este boala. In Biserica noastra nu se rosteste cuvantul „pacat” fara „neputinta” si fara „boala”.

Deci boala, neputinta, pacat, merg impreuna. Doar-doar vom pricepe ca pacatul este neputinta, consecinta pacatului este neputinta, este facut din neputinta si este o boala care are nevoie de vindecare.

PUBLICITATE

Un parinte grec – Romanidis – spune ca specific Ortodoxiei este privirea Bisericii, a Ortodoxiei, ca vindecare. Prima lucrare a Mantuitorului este sa ne vindece. Daca nu vom privi pacatul ca boala, ci juridic, nu vom putea privi relatia cu Dumnezeu ca vindecare.

Monahia Siluana Vlad, Doamne, unde-i rana?, Editura Doxologia, Iasi, 2017, p. 34


Author

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *